Od przodu i od  tyłu Mateusz Nowak

Od przodu i od tyłu Mateusz Nowak

Manager
Łukasz Niezgoda
+48 608 305 688
lukasz@skene.pl

Profile zawodowe

Video

Program artystyczny

OD PRZODU I OD TYŁU

Monodram inspirowany rozprawą doktorską „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego Jak zagrać Polskę, która znika z mapy? Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów. reżyseria - Stanisław Miedziewski scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak wykonanie - Mateusz Nowak kostium - Magdalena Franczak czas trwania - 60 min Zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Spektakl zagrany dotychczas ponad 90 razy w Polsce i zagranicą. Prezentowany na międzynarodowych festiwalach teatralnych oraz gościnnie w Albanii, Armenii, Czechach, Kuwejcie, Mongolii, Niemczech, Słowacji (czterokrotnie), Turcji oraz na Ukrainie (pięciokrotnie). Nagrody: SPECIAL ACKNOWLEDGEMENT` na 10. International Monodrama Festival `Thespis` w Kiel - Niemcy Nagroda `Best Young Artist` na 13th International Theater Festival `Saint Muse` w Ulan Bator - Mongolia Nagroda `Best Male Role` na 13th International Monodrama Festival `ALBAMONO` w Albanii Nagroda za najlepsze przedstawienie festiwalu na 12. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie Nagroda Indywidualna Bogusława Kierca oraz Nagroda Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru na 48. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora Nagroda Publiczności na 29. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora Grand Prix na 7. Przeglądzie Monodramów `42-200 Monodram` w Częstochowie Grand Prix na 3. Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO w Olsztynie Tytuł STRZAŁY 2014 - WYDARZENIE KULTURY - przyznany przez czytelników lubelskiej Gazety Wyborczej Nagroda za kreację aktorską na 42. Tyskich Spotkaniach Teatralnych Grand Prix na 11. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie Grand Prix za kreację aktorską na 17. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji WINDOWISKO w Gdańsku Nagroda Jury dla Najlepszego Aktora oraz Nagroda dla spektaklu od Loży Teatrów Białołęckich na 17. Festiwalu Teatrów Niezależnych `Garderoba Białołęki` w Warszawie

O nas

Na bazie Agencji Aktorskiej Skene powstał Teatr Skene Warszawa, który z sukcesami radzi sobie na rynku teatralnym. Teatr Skene Warszawa jest niezależnym producentem i dystrybutorem teatralnym, który ma w swoich zasobach spektakle wyprodukowane i spektakle impresaryjne. Nasze spektakle wystawiamy na scenach w całej Polsce i poza jej granicami. Wraz z naszym partnerem samorządowym Domem Kultury w Rawiczu wyprodukowaliśmy w maju 2016 roku pierwszy nasz spektakl: BODO MUSICAL z rolą główną Dariusza Kordka. Musical okazał się sukcesem frekwencyjnym, co zachęciło nas do produkcji kolejnych spektakli, które jak ich poprzednik były i są wystawiane do dzisiaj: RANNY PTASZEK , CUDOWNA TERAPIA GĄSKA, NAJSŁODSZY OWOC, WINDĄ DO NIEBA czyli czworo po czterdziestce. Nasze spektakle uzupełniamy starannie dobranymi spektaklami impresaryjnymi m.in. DŁUGI ŁYKEND, PRZYCHODZI MĘŻCZYZNA DO KOBIETY, EMIGRANCI, MAŁA RZECZ A CIESZY, PAN BARON PRZYCHODZI I PŁACI GUZIKIEM, ZAPISKI OFICERA ARMII CZERWONEJ I INNE.
Nasze aktorki:
Katarzyna Ankudowicz, Viloletta Arlak, Barbara Bursztynowicz, Edyta Herbuś, Edyta Jungowska, Alicja Kwiatkowska, Anna Matysiak, Natasza Leśniak, Małgorzata Lewińska, Dominika Ostałowska, Magdalena Smalara, Anna Smołowik, Magdalena Wójcik.
Nasi aktorzy:
Tomasz Błasiak, Leon Charewicz, Tadeusz Chudecki, Tomasz Ciachorowski, Piotr Cyrwus, Bartek Firlet, Marek Kaliszuk. Dariusz Kordek, Marcin Kwaśny, Włodzimierz Matuszak, Paweł Okraska, Artur Pontek, Dariusz Taraszkiewicz, Krzysztof Wieszczek, Wojciech Wysocki, Leszek Zduń.

Kontakt

Fundacja Skene Pro Arte
00-724 Warszawa
ul. Chełmska 21

+48 22 559 33 52

teatr.skene.pl

teatr@skene.pl

Aktualności

Skene.Aktorska
Skene.Epizodyści
Skene.Teatr
Skene.Impresariat