Mariana - Ewa Ampulska

Mariana - Ewa Ampulska

Manager
Łukasz Niezgoda
+48 608 305 688
lukasz@skene.pl

Profile zawodowe

Grupę tworzą

Ewa Ampulska

Program artystyczny

Mariana

Monodram stanowiący studium kobiecej duszy, zachęcający do rozmyślań i namiętności. Przedstawienie powstało w oparciu o osiemnastowieczne `Listy portugalskie`, które należą do najbardziej pasjonujących przykładów bezwarunkowej miłości, jakie istnieją w literaturze światowej. Ich autorstwo przypisuje się portugalskiej zakonnicy Marianie Alcoforado. Adresatem tych listów był francuski oficer na służbie w Portugalii, Markiz de Chamilly. Jako kobieta i osoba duchowna, Mariana znała granice, jakie zostały jej narzucone przez Kościół i społeczeństwo patriarchalne. Pomimo tych restrykcji napisała kilka odważnych listów pełnych pasji i śmiałości kobiety poszukującej prawdy, będących wyrazem jej wysiłku poradzenia sobie z wszechogarniającą ją miłością. Na spektakl składa się inscenizacja pięciu listów. Najważniejsza jest tu aktorka, dlatego też na scenie nie ma wielu rekwizytów. To na bohaterce koncentruje się cała energia twórcza. Przedstawienie jest swoistym poszukiwaniem właściwej metody kreacji artystycznej ze strony reżysera i aktorki. Reżyseria: Andre de la Cruz Występuje: Ewa Ampulska Czas trwania: 60 minut Spektakl zdobył Grand Prix III Festiwalu Monodramu `Monoblok` za reżyserię. Spektakl jest sponsorowany przez Instytut Camõesa. Recenzja: `Skromna scenografia, nie wywołuje jednak niedosytu u widza. Przeciwnie, cała uwaga skupia się na aktorce, która jest centrum spektaklu. Reżyser, Andre de la Cruz i Ewa Ampulska inspirując się rozmaitymi technikami ekspresji fizycznej (między innymi Etienne Decroux, czy Jerzy Grotowski), szukali sposobu na oddanie przeżyć Mariany. Ciało aktorki jest więc najważniejszym środkiem ekspresji w spektaklu; wypełnione emocją gesty i działania fizyczne dopełniają słowo i stają się metaforą dla uczuć Mariany`. Katarzyna Czapla, Dziennik Teatralny

O nas

Na bazie Agencji Aktorskiej Skene powstał Teatr Skene Warszawa, który z sukcesami radzi sobie na rynku teatralnym. Teatr Skene Warszawa jest niezależnym producentem i dystrybutorem teatralnym, który ma w swoich zasobach spektakle wyprodukowane i spektakle impresaryjne. Nasze spektakle wystawiamy na scenach w całej Polsce i poza jej granicami. Wraz z naszym partnerem samorządowym Domem Kultury w Rawiczu wyprodukowaliśmy w maju 2016 roku pierwszy nasz spektakl: BODO MUSICAL z rolą główną Dariusza Kordka. Musical okazał się sukcesem frekwencyjnym, co zachęciło nas do produkcji kolejnych spektakli, które jak ich poprzednik były i są wystawiane do dzisiaj: RANNY PTASZEK , CUDOWNA TERAPIA GĄSKA, NAJSŁODSZY OWOC, WINDĄ DO NIEBA czyli czworo po czterdziestce. Nasze spektakle uzupełniamy starannie dobranymi spektaklami impresaryjnymi m.in. DŁUGI ŁYKEND, PRZYCHODZI MĘŻCZYZNA DO KOBIETY, EMIGRANCI, MAŁA RZECZ A CIESZY, PAN BARON PRZYCHODZI I PŁACI GUZIKIEM, ZAPISKI OFICERA ARMII CZERWONEJ I INNE.
Nasze aktorki:
Katarzyna Ankudowicz, Viloletta Arlak, Barbara Bursztynowicz, Edyta Herbuś, Edyta Jungowska, Alicja Kwiatkowska, Anna Matysiak, Natasza Leśniak, Małgorzata Lewińska, Dominika Ostałowska, Magdalena Smalara, Anna Smołowik, Magdalena Wójcik.
Nasi aktorzy:
Tomasz Błasiak, Leon Charewicz, Tadeusz Chudecki, Tomasz Ciachorowski, Piotr Cyrwus, Bartek Firlet, Marek Kaliszuk. Dariusz Kordek, Marcin Kwaśny, Włodzimierz Matuszak, Paweł Okraska, Artur Pontek, Dariusz Taraszkiewicz, Krzysztof Wieszczek, Wojciech Wysocki, Leszek Zduń.

Kontakt

Fundacja Skene Pro Arte
00-724 Warszawa
ul. Chełmska 21

+48 22 559 33 52

teatr.skene.pl

teatr@skene.pl

Aktualności

Skene.Aktorska
Skene.Epizodyści
Skene.Teatr
Skene.Impresariat